ІСТОРІЯ МІСТА "ТЕРНІВКА"


ТЕРНІВКА - місто обласного підпорядкування, яке має багатовікову історію і свої традиції.

Стояла колись у густо зарослих степах нинішньої Павлоградщини слобода Тернівка. Її виникненню передували організовані ще Петром І військові походи на Крим. Але походи закінчувалися невдало, і з кожним роком ставали бідніше козаки, тому що забирали в них робочу худобу, вози з погоничами, здебільшого, не поверталися. Усе частіше став чутний плач у козацьких хуторах. Колись густо заселені козацькі зимовники стали порожніти, а козаки, що залишилися в живих, залишали дідівські подвір'я.

Коли в 1735 році була створена Самарська паланка запорізького козацтва, селилися сторонні козаки в урочищах устя ріки Велика Тернівка, а також на південному схилі з правої сторони ріки Самара.
Після розгрому Запорізької Січі на землях Тернівських козаків оселилися козаки Харківського полку. Прибулі козаки займали хутори і зимовники, збільшуючи число їхніх жителів. Але назву залишали колишню – слобода Тернівська.
За твердженням істориків остаточно як населений пункт Тернівка сформувалася в 1775 році. У 1778 році тут проживали 451 осіб чоловічої статі і 470 жінок, а в 1779 році – уже 565 чоловіків і 484 жінки.

Уряд розмістив у Тернівці 5-ту роту Молдавського полку. У 1778 році в слободі була побудована дерев'яна каплиця, а в 1781 році – Іоанно-Богословська церква. Першим священиком був Іполлон Богословський. Сюди почали переселяти селян з Курської й Орловської губерній, і в 1840 році в Тернівці було 5300 душ. У 1846 році в Тернівці відкривається перша початкова школа.
До середини XVIII століття слобода було заможною і досить заселеною. Жовтневу революцію тернівчани зустріли із схваленням. Першим головою сільської ради був Наум Захарович Звягінцев. У 1921 році був створений перший комсомольський осередок. У цьому ж році було створено перше Товариство загального землеробства (ТЗЗ) у кількості 13 чоловік

У період колективізації в 1931 році було створено в селі три колгоспи: „Зелена долина”, „Жовтень” і „Тернівка”.

У 1933 році в селі відкривається семирічна школа.
Не обійшли тернівчан ні продрозверстка, ні розкуркулювання, ні репресії.
Коли почалася Велика Вітчизняна війна, більшість чоловіків пішло на фронт, а частина жінок погнала в глибокий тил годувальниць-корів. Підпільної групи в селі не створювали.

17 вересня 1943 року село було звільнено від фашистів. Жінки, старі і діти почали відновлювати колгоспи. Була відсутня яка-небудь техніка. Тяговою силою в колгоспах були корови з особистих подвір'їв колгоспниць, що трудилися на полях від сходу і до заходу сонця.

Більшість колгоспників, що пішли на фронт, не повернулося додому, та й не пощастило селу на керівників колгоспів. За десять років село стало безперспективним. Було відсутнє відділення зв'язку, у кооперативних магазинах нічого, крім солі, не було, не було і медпункту. Школу опалювали по черзі батьки. Стародавнє село, проживши століття, повільно вмирало. Працездатні селяни їхали в інші села. І, як видно, Тернівка, як населений пункт, назавжди б зникла з географічної карти України, якби не зберігала її земля у своїх надрах величезне багатство. Вугілля подарувало Тернівці друге народження.

В 1950 році геологи відкрили поклади кам’яного вугілля в селах Тернівка, Богданівка і восени 1953 року була закладена експериментальна шахта „Тернівська” № 1. Не було ані світла, ані доріг з твердим покриттям, ані телефонного зв'язку, продукти харчування привозили із Красноармійська і Павлограда. В 1953 році біля села побудовано два бараки. В 1956 році село одержало електроенергію. На 1961 рік було побудовано 8 тис. кв. м житла. В 1963 році був побудований перший дитячий садок. Рішенням Дніпропетровського облвиконкому, в 1964 році село Тернівка одержало статус селища міського типу.

В 1975 році була побудована середня школа на 1176 місць.

В 1976 році Указом Президії Верховної Ради УССР селищу присвоєно статус міста.

В 1980 році інститут „Київцивільпроект” розробив генеральний план міста.
Постановою Верховної Ради УССР № 139- XII від 2 серпня 1990 року місто віднесено до категорії міст обласного підпорядкування. Рішенням Дніпропетровської обласної ради від 01 квітня 1991 року № 87-4/XXI передано с. Зелена Долина Павлоградського району у підпорядкування Тернівській міській раді.

Тернівка місто Сонця і Тепла, тому, що особисто наш край в числі перших в Західному Донбасі почав давати вугілля Батьківщині і зігрівати її. Місто-трудівник, місто-шахтар, місто-майбутнє, місто надій.


Місто Тернівка
Сучасна Тернівка
Довідник вулиць
Карти міста


Новини та події
Анонси подій
Актуальні новини
Опитування


Історія міста
Історія міста
Почесні громадяни
Символіка міста
Статут територіальної громадиПро сайт
Звернення
Публічна інформація
Правовий вісник

© 2012—2019, Інформаційно-Ресурсний Центр виконкому Тернівської міської ради
Розробник Інформаційно-Ресурсного Центру — ТОВ «РІА «ПЕРЕКРЕСТОК»